Atrakcje - zwiedzanie
Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy.
Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy mieści się przy Placu Dietla. Powstało w 2010 roku a jego fundatorem jest Andrzej Mańkowski, wnuk hrabiego Adama Stadnickiego, ostatniego właściciela zdroju. Jeszcze do lat 90 XX wieku mieściła się w tym miejscu rozlewnia wody mineralnej ”Szczawniczanka”. W latach 2007- 2008 budynek został rozebrany i odtworzony w historycznej formie oraz rozbudowany.
Dwór Józefa Szalaya
Klasycystyczny dworek Józefa Szalaya zwany niegdyś Pawilonem znajduje się poniżej budynku mieszczącego Ochotniczą Straż Pożarną.
Stary cmentarz Szalayowski
Stary, zabytkowy cmentarz w Szczawnicy – czynny w XIX wieku znajduje się poniżej ul. Głównej 1, na wprost od wylotu ul. Zdrojowej. Cmentarz powstał w wyniku zarządzania władz austriackich z 1784 roku o zakazie chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych, o nakazie ich likwidacji i nakazie zakładania cmentarzy poza obszarami zabudowy. Pierwsze pochówki na cmentarzu nastąpiły w 1832 roku. Do cmentarza prowadziły schodki w dół z głównej ulicy, a sam cmentarz został otoczony murem z kamienia. Szybki rozwój Szczawnicy spowodował, że wkrótce i ta lokalizacja nie spełniała wymogów cesarskich. O zamknięciu cmentarza zdecydowano już w 1879 roku, ale doszło do niego ostatecznie w 1895 roku.
Cerkiew w Jaworkach z barokowych ikonostasem
Obecny Kościół (Kosteł) w Jaworkach został wystawiony w 1798 roku, pod wezwaniem św. Jana Chryzostoma i należy do architektury określanej mianem ”józefińskiej”. Jest to typ świątyni późnobarokowej, już z pewnymi cechami klasycyzmu. Murowana z kamienia, otynkowana, o dachu dwuspadowym, pierwotnie krytym gontem (obecnie blachą), z wieżą zwieńczoną podwójnym baniastym hełmem.
Spacerem po Parku Dolnym i Górnym
Szczawnickie wody mineralne
Wody występujące w Szczawnicy to w większości "szczawy", które działają bezpośrednio na błonę śluzową żołądka, pobudzając go do wzmożonego wydzielania kwasów. Są bogate w sole mineralne i mikroelementy, zawierają naturalny dwutlenek węgla. Lista dolegliwości, przy których szczególnie zaleca się picie wód jest długa..
Plac Dietla – serce Uzdrowiska.
Ulica Zdrojowa w swej górnej części przechodzi w Plac Józefa Dietla. Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya
Ideę stworzenia muzeum podjął przybyły w 1919 r. do szczawnickiego uzdrowiska malarz i etnograf Konstanty Kietlicz-Rayski.
Na luzie
Aktualności
- Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póniejszą ich analizę.
- Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
- Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów". - Aby zminimalizować schowek, kliknij na
- Aby ukryć schowek, kliknij na
- Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek na górze strony lub w dolnej części, po lewej stronie.