Atrakcje - Plac Dietla – serce Uzdrowiska.
Plac Dietla – serce Uzdrowiska.
Ulica Zdrojowa w swej górnej części przechodzi w Plac Józefa Dietla.
Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.
Przy wejściu na plac w oczy rzuca się biały budynek ze spadzistym dachem i rzeźbionym zadaszonym balkonem. Mieściła się tu Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego. Stanowi on, podobnie jak pozostałe domy przy placu przykład polskiej zabudowy uzdrowiskowej, wzorowanej na obiektach szwajcarskich i austriackich lecz przekształconych w duchu lokalnym.
Otoczenie placu wznosi się tarasowo na stokach Bryjarki. Na wyższym tarasie okazały budynek z zajmującym całe piętro balkonem to dawny Pałac Józefa Szalaya.
Kolejny budynek to dom Pod Bogarodzicą, który wybudował Józef Szalay w 1853 roku z przeznaczeniem na pensjonat. W jego piwnicach mieściły się składy butelkowanej wody mineralnej, którą rozsyłano do lekarzy i kuracjuszy w całym kraju
Najwyżej położone punkty placu zajmują willa Holenderka oraz Dom nad Zdrojami. Ten drugi wybudowano na miejscu altany kryjącej źródła Stefan i Józefina. Pełnił funkcję pijalni wód oraz zakładu leczniczego. Stosowano w nim tak dziwne dla dzisiejszych kuracjuszy metody lecznicze jak kuracja żętycowa czy odpoczynek w nasyconym wyziewami wodnymi powietrzu.
Dom nad Zdrojami łączy się z sąsiednim budynkiem willi Szwajcarka galeria spacerową, gdzie kuracjusze mogli odbywać spacery popijając zdrowotne wody.
Środek placu zajmuje fontanna zbudowana w dwudziestoleciu międzywojennym a na jej tyłach wznosi się obelisk poświęcony Józefowi Dietlowi, jednemu z największych propagatorów szczawnickich zdrojów.
Plac Dietla to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjne miejsce w Szczawnicy. To także punkt, gdzie najpełniej zobaczyć można najstarsze zabudowania i budowle wznoszone jeszcze w okresie gdy uzdrowiskiem kierował Józef Szalay.
- Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póniejszą ich analizę.
- Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
- Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów". - Aby zminimalizować schowek, kliknij na
- Aby ukryć schowek, kliknij na
- Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek na górze strony lub w dolnej części, po lewej stronie.